konyhaproduktív

konyhaproduktív

Konyhánk ajánlata a karácsonyi időszakra

Könyvajánló

2024. december 11. - Konyha.produktív

E.T. A. Hoffmann

Diótörő ​és Egérkirály

 20241208_132158_optimized.jpg

Kezdjük egy kissé megosztó művel.

Rengeteg feldolgozást élt már meg ez az 1816-os megjelenésű karácsonyi történet. Én is egy tévés mese verzióval találkoztam először. Csak később tudtam meg, hogy nagyon híres a balett előadása. Úgy gondoltam egy ilyen karácsonyi klasszikusnak a polcomon a helye. A Diótörő az életre kelt játékos történetek ősatyja, remek táptalajt biztosított a Toy Story és egyéb rajzfilmek számára.

Kissé komor és elvont, nem mondanám tipikus karácsonyi mesének, mégis népes rajongótáborral rendelkezik, ám ugyanennyi olvasót nem fogott meg. Bár nekem nem lett a kedvencem, mégis örülök, hogy elolvastam ezt a régivágású mesét. Mindenképp érdemes megpróbálkozni vele, pláne egy gazdagon illusztrált kiadással, hisz emeli az ünnepek fényét.

 

 J.K. Rowling

A ​karácsonyi malac

20241208_123557.jpg 

Ha már életre kelt játékoknál tartunk, nem mehetek el szó nélkül a 2021-es megjelenésű A karácsonyi malac mellett.

Rowling a Harry Potter széria és a Cormoran Strike krimisorozat mellé, ismét egy tökéletes művet alkotott, ezúttal a karácsony témakörét választva múzsa gyanánt.

Maga az alap koncepció viszonylag egyszerű, de az írónő olyan fantázia birodalmat álmodott mellé, ami méltó Potter varázsvilágához. 

Egy családi konfliktus keretén belül, Jack elveszíti imádott plüssmalacát (Püsmac). Karácsonyra ugyan megkapja a malac szakasztott mását, de ez a malac nem az a malac. A régi "sérülései", a biztonságot jelentő jól ismert szaga odalett. Jack nem bír kötődni az új plüssfigurához. A karácsony csodájának köszönhetően azonban minden tárgy életre kel, és a karácsonyi malac (Kalac) elinvitálja a kisfiút az Elveszettek birodalmába, hogy megkeressék a régi játékot. Sietniük kell mert csak karácsony éjjelén van átjárás a valóvilág és a tárgyak birodalma között. Van itt mindenféle életre kelt elveszett tárgy, uzsisdoboztól elkezdve, jegygyűrűn át, egészen a lapátig, tényleg minden. A tárgyak társadalmi felépítése is ötletes. A fontossági sorrend és a pótolhatóság a hierarchia alapja, így lehet, hogy a kedvenccé vált gyermekjátékok (még ha elvesztek is) előkelő helyet kapnak a tárgyak között.

Fogalmam sincs hol vannak jelenleg az én régi játékaim, mégis még felnőttfejjel is pontosan emlékszem, hogy néztek ki, mi volt a nevük és miket játszottam velük, és gyanítom soha nem is felejtem el. Ez a mese rávilágít az emberek és a tárgyaik viszonyára, különösképp a gyermek és a kedvenc játéka kapcsolatára.

Nemvárt fordulatokban bővelkedő alkotás, gazdagon illusztrálva, remek rajzokkal. Mindenkinek bátran ajánlom kicsiknek és nagyoknak egyaránt, mert egészen lenyűgöző. Kár, hogy nem ismerik többen.

 

Matt Haig

A ​fiú, akit Karácsonynak hívnak 

 20241208_124404.jpg

Nekem volt szerencsém elolvasni a film megjelenése elött. Jobb a könyv, ahogy az lenni szokott, de azért vitathatatlan, hogy a film verzió is tetszett. Matt Haig több könyvét is olvastam már, az Éjfél könyvtár, és az Én és az emberek igencsak megragadtak nekem. Jó történetek, erős mondanivalóval. Épp emiatt, határozottan kutattam fel Haig magyarul megjelent műveit, és sikeresen ráakadtam A fiú, akit karácsonynak hívtak című könyvére.

Maga a könyv természetesen számtalan rajzzal kiegészülve jelent meg, pár nap alatt kiolvastam. Megkapó a történet, tele a szívemhez közel álló fantsy elemekkel. Mindenféle mitikus lény képviselteti magát a mesében, manók, trollok, glimpik, ilyesmik. Lényegében a Mikulás felnövéstörténete. Bár bőven van benne szomorú pillanat, a végére minden a helyére kerül, és a kisfiúból Télapó válik.

A sztori 2.része, A lány, aki megmenti a karácsonyt is jó volt. Ott folytatódik, ahol az 1.rész véget ér. Itt már nem Nikolas a kizárólagos főszereplő, sőt kissé háttérbe szorul, ugyanis egy árva kislány, Amelia kerül középpontba, és a trollok is nagyobb szerephez jutnak. A 3.részt is tervezem elolvasni, de nem nagyon lehet már kapni. Több kiegészítő kötet is megjelent belőle, szóval el lehet merülni rendesen ebben a világban. Aki szereti a karácsonyt, annak tökéletes olvasmány.

 

Charles Dickens

Karácsonyi ​történetek 

 20241208_130513_optimized.jpg

Nos, nem mehetek el Dickens mellett, ha már a karácsonyi könyveket járjuk körül. Ez a novellásgyűjtemény az ünnepi időszakban játszódó klasszikus történetek egyvelege, van közte sima téli, szilveszteri és természetesen több karácsonyi is. Dickens leghíresebb novellája is helyet kapott benne, a Karácsonyi ének, amit nem nagyon kell bemutatni.

Mindegyik történet tetszetős és társadalomkritikus, de vitathatatlanul a Karácsonyi ének a legerősebb ebben a kötetben, nem hiába a töretlen népszerűsége már 1843 óta. Mindenki találkozott vele valamilyen filmes/rajzfilmes/animációs formátumban.

Ebenezer Srooge utálja a karácsonyt, gazdag létére fogához veri a garast, mígnem megjelennek a karácsony szellemei, akik megmutatják a múlt, a jelen, és a jövő karácsonyát neki. Ez a hihetetlen utazás, átkapcsol valamit a zsugori öregemberben, és a történet végére hatalmas személyiségfejlődésen esik át. A szegények és gazdagok viszonyrendszere a viktoriánus Angliában igazán remek atmoszférát teremt Dickens bármely könyvében, ám a Karácsonyi énekben van mindennek az esszenciája.

Csak ajánlani tudom, én minden sorát imádtam.

 

J. R. R. Tolkien 

Karácsonyi ​levelek

 20241208_131142.jpg

És most ajánlok egy igazi ínyenc csemegét.

Tolkien professzor a Gyűrűk ura alkotója ezúttal nem az embereknek írt, hanem a saját gyermekeinek, mégpedig levelek formájában. Minden karácsony napján kaptak egy Északi sarkon feladott levelet, Karácsony Miklós apó nevében. A nyelvészzseni sajátkezűleg illusztrálta ezeket az üzeneteket. A gyerekek idősödtek és az évek múlásával egyre részletgazdagabb élménybeszámolókat kaptak a Mikulástól, amiben beavatta a gyerkőcöket az Északi sarkon tengetett mindennapjaiba.

Fő mellékszereplő a levelekben egy szeleburdi jegesmedve, Karhu is, akinek segítségével próbálja távoltartani a koboldokat a birtokáról. Nyelvészhez méltóan kapunk Tolkientól egy mellékelt kobold ÁBC-t, hogy lefordíthassuk a barlangrajzokat is, amit Karhu talált. 

Mivel Tolkien mesternek 4 gyermeke volt, így 24 éven át írhatta ezeket a leveleket, míg mindahányan felnőttek. 

„Az ember azokra a történetekre emlékszik, amik jelentettek valamit, még ha túl kicsi is volt hozzá, hogy megértse miért.” – Ezt Tolkien egyik híres hobbit karaktere, Samu mondja a Gyűrűk ura trilógiában, és egyet kell értenem vele.

A Karácsonyi levelek egy igazán szívmelengető olvasmány.

 

 

Dr. Seuss 

A ​Grincs

 20241208_125109_optimized_optimized.jpg

Jim Carreynek köszönhetően a Grincset is mindenki ismeri, pedig jóval a mozi változat elött már egy nagy sikerű rajzfilm változat is készült a könyvből. Dr. Seuss 1957-es mesterműve méltán lett világhírű, bár a magyar fordítás nem annyira frappáns rímekkel operál, azért így is élvezhető. Horton, Lorax, a Kalapos macska és a többi műve, mind igazán különleges alkotás, és mind kaptak különféle feldolgozásokat, de a Grincs, ami Dr. Seuss fő művének tekinthető. 

          A karácsony szelleme a legszőrösebb szívű embert is áthatja, ha segítenek neki mindezt átérezni.

 

Csanaki György Zsolt és Csanaki Ádám

Pacsmagoncok

 20241209_185529_optimized.jpg

A Pacsmagoncok nem egy kifejezett karácsonyi mese. A Pacsmagoncokat részben a Grincset is megalkotó Dr. Seuss inspirálta. A verses nyelvezet, és a fehér alapon megjelenő figurák, mind megfigyelhetőek Dr. Seuss műveiben és a Pacsmagoncokban egyaránt. A Vásznián éldegélő színes szőrmókok nem kedvelik egymást, mégis viszonylag békében élnek egymás mellett. A szürkék felbukkanása azonban mindenbe bekavar, így kénytelenek összefogni, hogy megoldást találjanak a kialakult problémára. Az összefogás manapság a legfontosabb üzenet, amit egy gyermek hallhat az ünnepi időszak alatt.

Továbbá, ne feledjétek, hogy már csak 3 nap van hátra a nyereményjátékunkból, ha részt akartok venni, akkor még van lehetőségetek, hogy a tiétek legyen a hatalmas lila plüssfigura. Ráadásul, ha most rendeltek tőlünk, egyrészt akciósan juthattok a termékeinkhez, másrészt, még van esély, hogy karácsonyra megérkezzen.
 www.pacsmagoncok.hu 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://konyhaproduktiv.blog.hu/api/trackback/id/tr8118750002

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása